10:00 - 18:00

Poniedziałek - Piątek

ul. Słowackiego 3

43-600 Jaworzno

510 094 220

annasierszecka@gmail.com

Compare Listings

Krótkoterminowa umowa najmu mieszkania

Krótkoterminowa umowa najmu mieszkania

Popularną alternatywą dla hoteli stał się krótkoterminowy wynajem mieszkań. Zamiast szukać pokoju w hotelu lub hostelu, coraz częściej turyści decydują się na wynajęcie w wybranej miejscowości mieszkania na krótki okres czasu, gdzie przyjezdni wybierają prywatność, wygodę oraz konkurencyjne ceny takiego rozwiązania. Tutaj także mają swobodny dostęp do kuchni, brak uciążliwych gości oraz nie są zobligowani do przestrzegania sztywnych harmonogramów wyznaczonego rytmu dnia.

Ofertę krótkoterminowego wynajmu mieszkań minimalizują straty, gdyż ich najemcy, w czasie wolnym, opuszczają lokal, np. studenci.

Przy wyborze noclegu, dla potencjalnego nabywcy istotna jest lokalizacja wynajmowanego lokalu, dlatego tego typu najem mieszkania najlepiej sprawdzi się, gdy jest położone blisko atrakcyjnych i dobrze skomunikowanych miejsc.

Na cenę wynajmu wpływa również standard i wyposażenie, które powinny spełniać oczekiwania gości.

Istotnym elementem tego typu oferty jest promocja. Najczęściej stosowaną obecnie formą jest umieszczanie informacji na popularnych portalach z ogłoszeniami lub utworzenie strony internetowej dla nieruchomości.

 

Krótkoterminowy wynajem mieszkań nie różni się wiele od wynajmu tradycyjnego. Umowa musi zawierać konkretną liczbę dni ustaloną z najemcą. Należy tu dokładnie sprecyzować jakie są warunki najmu i pobieraniu kaucji na wypadek szkód. Nie rozlicza się tu także mediów. Ich koszt wliczony jest w cenę najmu.

Dodatkowym rozwiązaniem są wytyczne oparte na regulaminie korzystania z mieszkania, dzięki któremu potencjalny gość będzie wiedział jakie zasady, czy ograniczenia zostały wprowadzone i są zobowiązujące ( zasady użytkowania sprzętu, zakaz palenia itp. ).

Można również opracować proces rezerwacji mieszkania wraz z określeniem wysokości zaliczki lub zadatku.

Wynajmujący mieszkanie na krótki termin powinni liczyć się z płaceniem wyższych podatków, gdyż w/g interpretacji niektórych urzędów skarbowych jest to spowodowane faktem, że tak zaplanowany i systematyczny najem to nic innego, jak działalność gospodarcza.

Przychody z wynajmu krótkoterminowego na cele turystyczne mogą być rozliczane na trzy sposoby:

  • zgodnie z art.12  ust.1 punktu 2 lit.e Ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od osób fizycznych dla usług związanych z zakwaterowaniem w/g stawki 17% od przychodu, bez możliwości obniżenia go o koszty utrzymania mieszkania, opłat za media czy sprzątania. W takim przypadku należy złożyć w urzędzie stosowne oświadczenie, wpłacić zaliczkę na poczet podatku i prowadzić ewidencję przychodów. W kolejnym roku, do 31 stycznia,  trzeba złożyć zeznanie podatkowe ( PIT – 28 ),
  • w ramach indywidualnej działalności gospodarczej osoby fizycznej opodatkowanej na zasadach ogólnych, sumując dochody z innych źródeł i płacąc od nich podatek w/g stawek 18% lub 32%, jeśli suma dochodów przekracza ponad 85.528zł rocznie,
  • w ramach indywidualnej  działalności gospodarczej rozliczanej na zasadzie podatku liniowego – bez sumowania z innymi źródłami dochodu, płacąc podatek 19% niezależnie od dochodu.

 

W krótkoterminowym wynajmie mieszkań koniecznie należy zadbać o ubezpieczenie nieruchomości i sprostowanie wymogom ubezpieczycieli, takim jak np. montaż zamków antywłamaniowych. Poza tym po każdym najemcy trzeba uporządkować lokal, naprawić ewentualne szkody, wymienić zużyty sprzęt, by mieszkanie było tak samo atrakcyjne dla kolejnych gości.

 

Według medialnych doniesień z czerwca 2018r. Ministerstwo Sportu i Turystyki przygotowuje nowelizację, która ma nałożyć na prywatnych wynajmujących dodatkowe ograniczenia. Ministerstwo krótkoterminowy wynajem mieszkań chce potraktować tak samo jak świadczenie usług noclegowych. Nowe regulacje miałyby zacząć obowiązywać już pod koniec 2019r. Nałożą więc na właścicieli mieszkań podobne obowiązki, jak w przypadku hoteli. Konieczna więc tu będzie m. in. rejestracja działalności oraz poddanie się okresowej kontroli w celu sprawdzenia, czy lokal spełnia niezbędne wymogi sanitarne czy przeciwpożarowe.

Aby legalnie wynajmować noclegi krótkoterminowe istnieje kilka możliwości opodatkowania:

Wariant 1: opłacać podatek dochodowy, którego nie należy rozliczać na ryczałcie 8.5%, jak w przypadku wynajmu długoterminowego.

Wariant 2: opłacać podatek w formie karty podatkowej. Tego typu podatek mogą opłacać osoby fizyczne, które prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą, a także rolnicy równocześnie zajmujący się własnym gospodarstwem rolnym.

Wariant 3:działalność agroturystyczna, która dotyczy tylko działalności na terenach wiejskich. W przypadku agroturystyki forma wynajmu płacenia podatku dochodowego.

 

Podatek od nieruchomości ( zwłaszcza w małych miejscowościach ) weryfikują urzędy, sprawdzając czy za dany lokal opłacany jest podatek od nieruchomości w/g stawek komercyjnych, często traktując wynajem nieruchomości krótkoterminowy jak działalność hotelową.

 

Dodatkowym elementem tego typu najmu jest amortyzacja, gdzie stawka dla mieszkań może wynosić maksymalnie 10%.

img

nier

Related posts

Najem Instytucjonalny

Zapraszamy do przeczytania kolejnej części naszych artykułów, tym razem skupimy się na...

Czytaj dalej
przez nier

Najem Okazjonalny

Najem okazjonalny, to szczególna forma najmu długoterminowego, która cechuje się bardzo dobrym...

Czytaj dalej
przez nier

Jakie zmiany nas czekają w nowym roku ?

Zmiany w prawie własności 20 lipca 2018r. Sejm uchwalił ustawę o przekształceniu prawa...

Czytaj dalej
przez nier