10:00 - 18:00

Poniedziałek - Piątek

ul. Słowackiego 3

43-600 Jaworzno

510 094 220

annasierszecka@gmail.com

Compare Listings

Najem Instytucjonalny

Najem Instytucjonalny
Zapraszamy do przeczytania kolejnej części naszych artykułów, tym razem skupimy się na najmie instytucjonalnym.
 
Jest to rodzaj najmu lokalu oparty na umowie dostępnej w polskim prawie od 11 września 2017r., wprowadzony ustawą o Krajowym Zasobie Nieruchomości. Jest to forma zbliżona do najmu okazjonalnego z tą różnicą, że jest dla osób prowadzących działalność gospodarczą w zakresie wynajmowania mieszkania, co wynika z ustawy z dnia 21 czerwca 2001r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego.
 
Wynajmującym może być wyłącznie podmiot gospodarczy, który zawodowo trudni się wynajmem lokali mieszkalnych.
 
Jedną z głównych różnic między najmem okazjonalnym a instytucjonalnym jest łatwiejsza eksmisja najemcy w przypadku konfliktu. Najem okazjonalny wymaga od najemcy określenia lokalu, do którego zostanie wyeksmitowany, a najem instytucjonalny tego wymogu nie posiada. W konsekwencji do umowy najmu instytucjonalnego najemca nie musi załączyć oświadczenia właściciela innego lokalu o wyrażeniu jego zgody na zamieszkanie najemcy w wskazanym lokalu.
 
Przepisy o najmie instytucjonalnym umożliwiają eksmitowanie nierzetelnych najemców bez konieczności przeprowadzania długotrwałej i skomplikowanej procedury eksmisji. Brak uprawnienia najemcy do lokalu socjalnego czy nawet pomieszczenia tymczasowego powoduje, że komornik może od razu dokonać eksmisji do noclegowni, schroniska lub innej placówki zapewniającej miejsca noclegowe, wskazanej przez gminę właściwą ze względu na miejsce położenia opróżnionego lokalu. Najem instytucjonalny zmniejszył ryzyko właścicieli mieszkań, którzy zdecydowali się wynająć lokal mieszkalny.
 
Podsumowując umowa najmu instytucjonalnego, pomimo bardzo dużej formalizacji zapewnia właścicielom mieszkań (które przeznaczają na wynajem) zwiększenie zakresu ochrony przed niesolidnymi lokatorami.
 
Nieruchomości-Jaworzno Anna Sierszecka
img

nier

Related posts

Najem Okazjonalny

Najem okazjonalny, to szczególna forma najmu długoterminowego, która cechuje się bardzo dobrym...

Czytaj dalej
przez nier

Krótkoterminowa umowa najmu mieszkania

Popularną alternatywą dla hoteli stał się krótkoterminowy wynajem mieszkań. Zamiast szukać...

Czytaj dalej
przez nier

Jakie zmiany nas czekają w nowym roku ?

Zmiany w prawie własności 20 lipca 2018r. Sejm uchwalił ustawę o przekształceniu prawa...

Czytaj dalej
przez nier